Na margo papiera

 

(Ilustrácie Ayumi Shibata)

 

 

(Učitelia)

Všetko, čo vieme, sme sa naučili, inými slovami, prevzali sme od učiteľov. Mohli nimi byť rodičia, súrodenci, spolužiaci, spisovatelia, vzory v tom pozitívnom aj negatívnom zmysle slova, všetko dobré aj zlé sme od nich prevzali, naučili nás aj preberať a učiť sa. Deti sa napodobňovaním učia byť ľuďmi a každý z nás v sebe nutne nesie odraz doby, rodiny a prostredia. A neskôr, keď si volíme vlastnú cestu a odlišujeme sa od ostatných, vyberáme si svojich vlastných učiteľov a nasledujeme to, čo považujeme za správne a blízke tomu, kým sme alebo kým by sme chceli byť.

K veľkým a tichým učiteľom patrí papier: sedíme nad ním hodiny a dni, či už lúštime drobné čierne znaky alebo rozľahlú belobu jeho prázdna. Sedieť nad papierom, inšpirovať sa jeho každodenným tichom, vnímať čoraz intenzívnejšie jeho nevyčerpateľné nekonečno, naučiť sa mlčať, stíšiť svoju pozornosť k všadeprítomnému nič – to je len niečo z toho, čo nás vie naučiť papier. Učíme sa týmto prázdnom kráčať a zanechávať za sebou zmysluplné stopy, prenikať stále hlbšie a stále ďalej do neobmedzených priestorov obsiahnutých v prostom nič bieleho papiera, ktoré je zrkadlom pre akúkoľvek našu podobu. Bez papiera by sme nevedeli, kto sme a kým budeme. Roky strávené nad papierom nás učia putovať bez pohybu, vnímať a cítiť, nájsť vždyprítomný stred na konci vlastnej ostrozastrúhanej ceruzky, koncentrovať nekonečnú rozlohu do pohyblivého hrotu vlastnej pozornosti. Vďaka papieru sa učíme rozprávať sami so sebou a dozvedať sa tak niečo nové do konca života. Vďaka zrkadlu čistej stránky objavujeme každý deň svoje vlastné myšlienky a predstavy, o ktorých by sme inak nevedeli. Ústia do stoviek a tisícok strán posiatych stopami výprav, ktoré vedú stále ďalej a predovšetkým stále hlbšie do útrob vlastného labyrintu.

Našimi učiteľmi môžu byť pes, dieťa, záhrada alebo krajina a vôbec všetci a všetko okolo nás. Záleží len na našej schopnosti byť pozornými žiakmi a vedieť rozpoznať a vyberať si svojich učiteľov.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: