Na margo choroby

 

 

Každá choroba je osobná. Prežíva v konkrétnom tele a ponára svojho nositeľa do hlbokého a výlučného prežívania svojho Ja. Chorý je vydelený od ostatných, prežíva svoju telesnosť, svoju novú situáciu nanajvýš zreteľne, uvedomuje si veci, ktoré si predtým nevšímal. Na svet sa pozerá novým pohľadom, medzi ním a zdravými ľuďmi vyrástla neprekonateľná bariéra. Choroba je jeho novou, v každom okamihu citeľnou identitou.

Z tohto pohľadu choroba a literatúra úzko súvisia. Literatúra má veľmi často rovnaké ambície ako vírus, snaží sa nakaziť svojho čitateľa, oddeliť ho od zdravého zvyšku ľudí, vyvolať v ňom nové, od zdravej spokojnosti odlišné pocity. Tradícia autorstva ako znepokojivého, chorobného stavu má hlboké korene. Kierkegaard, Nietzsche, Kafka či Dostojevskij sú emblematickými autormi rôzneho prístupu k chorobe písania. Kafka k chorobe vlastného písania pristupoval zodpovedne a obozretne, a epitetá, ktoré používal v súvislosti s vlastným písaním, svedčia až o prepiatosti hypochondra. Nemohol pritom tušiť, akú epidémiu vyvolá; slovo “kafkovský” dodnes používame na označenie mnohých chorobných prejavov skutočnosti.

Iným význačným pacientom (a hypochondrom) bol Marcel Proust, autor, ktorého pozornosť, sústredenosť a precíznosť bezprostredne vyplývali z jeho chorobnej precitlivelosti. Rozprávač Hľadania strateného času si jasne uvedomuje svoju odlišnosť od zdravej spoločnosti, zo svojej choroby robí svoju cnosť, svoju zbraň, svoju výnimočnosť, a svoj talent stotožňuje so svojou chorobou.

Prehliadka Dostojevského postáv je prehliadkou chorobopisov, duševných, duchovných, existenciálnych porúch, nedostatkov, disproporcií. Myslieť, cítiť, prežívať má u Dostojevského vždy podobu chorobného, horúčkovitého stavu, blúznivého vytrženia.  Hranica medzi chorobou a zdravím je však rozostrená; ak je zdravý, spokojný meštiacky život chorobou, nie sú potom zdravými skôr blázni a jurodiví? Je Myškin (alebo Kovrin z Čechovovho Čierneho mnícha) lekárom alebo pacientom? Nie je ľudská rozumnosť otupujúcim, chorobným snom, z ktorého nás môže prebudiť práve vírus znepokojenia aj za cenu nespavosti?

Žiť znamená trpieť, hovoria nám Schopenhauer s Nietzschem, vnímať a tvoriť znamená byť vnímavým pacientom, pozorným k svojmu utrpeniu, ktoré nazývame životom. Predovšetkým trpieť, nadpisuje svoj poetický manifest Michel Houellebecq, ktorého prvá veta znie: svet je rozprestierajúcim sa utrpením. Život je chorobou a poslaním básnika je zakúsiť bolesti tejto choroby do dna, spracovať ich a vytvoriť z nich svoje dielo. Budeš trpieť, okrem krátkych chvíľ tvorby, prognózuje Dušan Mitana.

Literatúra však neponúka len exotické choroby, svoje poslanie vidia mnohí autori v tom, že tematizujú všeobecne rozšírené choroby, zviditeľňujú epidémie svojej doby, do svojich diel preberajú chorobné stavy spoločnosti, aby na ne poukázali a aby proti nim imunizovali. Tento druh písania nájdeme v najčistejšej forme v novinách: publicisti vyhľadávajú všetky typy chorôb a snažia sa čitateľov zaočkovať, viesť ich k lepšej životospráve, dávkujú liečbu, diagnostikujú príznaky a varujú pred dôsledkami chorôb; každodenný výtlačok novín je chorobopisom sveta.

A napokon sú autori, ktorí svoje poslanie vidia v propagácii zdravia a ktorí svojimi dielami podávajú čitateľovi vitamíny. Nebudujú svoju sektu chorých, naopak, vyvádzajú z chorej spoločnosti zdravých, prinavracajú im optimizmus a chuť do života. Bodrí autori v lekárskych plášťoch a cvičebných úboroch; nepopierajú jestvovanie choroby, ale poukazujú na jestvovanie čerstvého povetria a slnkom zaliatych kopcov.

Literatúra, ktorá neberie do úvahy chorobu, ktorá o nej nevie, alebo to prinajmenšom predstiera, je nepredstaviteľná, alebo je gýčom; a teda je sama chorobným stavom, poruchou vnímania našej existencie, jednou z foriem slepoty, jednou z tisícok diagnóz, ktoré súhrnne označujeme názvom homo sapiens.

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: