Vymeriavanie sveta

obalka

Daniel Kehlmann: Vymeriavanie sveta

Die Vermessung der Welt, 2005; preložil Juraj Dvorský, Kalligram 2009

 

 

Daniel Kehlmann napísal román o Alexandrovi von Humboldtovi a Carlovi Friedrichovi Gaußovi. V tomto tkvie hlavná myšlienka a najväčší prínos románu: nie v tom, ako vyrozprával životný príbeh Humboldta alebo Gaußa, ale že týchto dvoch géniov postavil vedľa seba a v paralelných príbehoch nasvietil ich spoločné a najmä odlišné vlastnosti.  Odlišnosti sa začínajú už faktom narodenia: kým Gauß sa narodil v chudobnej rodine a po celý život bol silno naviazaný na svoju matku, Alexander sa narodil v bohatej a ambicióznej rodine, v ktorej ctižiadostivá matka narysovala kariéry oboch synov, Wilhelma, neskôr jazykovedca a Alexandra, neskoršieho prírodovedca. Kým Gauß v sebe objavil nadanie, ktoré venoval matematike a vzťahoval sa najmä k vnútornému svetu jej zákonov, Alexander v sebe po celý svoj život niesol ambicióznosť a potrebu vyrovnať sa bratovi, očakávaniam a nárokom rodiny, okolia, národa, sveta. Od okamihu narodenia sa tak v týchto dvoch postavách stelesňujú dve rôzne podoby géniov, s dvoma rôznymi prístupmi k svojmu poslaniu a svojmu okoliu. Nájdu však aj spoločný prienik svojich záujmov – intelektuálnu zvedavosť a túžbu (či možno potrebu) nazerať za horizont známeho sveta.

Keď však hovoríme o Humboldtovi a Gaußovi, po celý čas máme na mysli románové postavy Daniela Kehlmanna. Ten si od oboch udržiava určitý odstup, nepreniká do ich myslenia, cítenia ani do ich diela. Po celý čas ich napríklad nazýva “Humboldt” a “Gauß”. Humboldt je do značnej miery karikatúrou, ironizovanou postavou ambiciózneho mladíka, ktorý prehliada mnohé evidentné fakty jednoducho preto, že nepasujú do vznešeného obrazu, ktorý má o sebe a o svete. Keď sa na sklonku života vyberie ako slávny muž do Ruska, je už len poľutovaniahodnou bábkou v rukách a záujmoch iných. Gauß je naopak vykreslený ako svojrázny, mizantropický a nie práve najvľúdnejší človek, no v porovnaní s Humboldtom je jeho nekompromisné, no presné videnie napokon sympatickejšie. Kým Humboldt bol náchylný podliehať intelektuálnym módam, vplyvom a idolom, Gauß sa vo vedeckých sporoch svojej doby dokázal orientovať pozoruhodne triezvo (kým napríklad Goethe bol pre Humboldta weimarský poloboh, pre Gaußa to bol hlupák, ktorý si trúfa opravovať Newtonovu teóriu farieb).  Kým Humboldt je diplomat, ktorý sa so svetom musí a vie dohodnúť, Gauß  si zachováva výsadu vidieť svet po svojom. Rozdiely medzi týmito dvoma súčasníkmi tvoria hlavnú os románu. Humboldt vymeriava svet svojou pohyblivosťou, cestovaním, zberateľstvom a až fanatickou vôľou. Gauß zostáva doma: vedec je pre neho tým, kto o svete premýšľa za svojim stolom a na to stačí ďalekohľad, intelekt a trpezlivosť. Cestovať je zbytočné a takzvané prírodovedecké objavy odhaľujú len náhodilosti: na odhalenie princípov a zákonitostí stačí intelekt. Gauß sa tak stavia na stranu necestovateľov, ku ktorým sa hlásili aj Kant, Pessoa či Sloboda.

Rozdiel medzi dvoma protagonistami románu sa prejavuje aj v tom, že Humboldt je popísaný zrozumiteľne, pochopiteľne a ironizujúco: ako niekto, kto stojí “nižšie”, kto je viditeľný a prehliadnuteľný. Gauß zostáva pre Kehlmanna záhadou génia, ako niekto, kto stojí ak nie vyššie, tak prinajmenšom bokom. Ako niekto, kto možno sám nerozumie tomu, ako to v ňom myslí. Napokon, Gauß bol známy tým, že svoje diela cizeloval a svoje objavy publikoval často až niekoľko rokov po ich zrode – až vtedy, keď ich adekvátne sformuloval a odstránil cesty, ktorými ku svojim objavom prišiel. V Gaußovi prebývala genialita, ktorú dokázal zamerať rôznymi smermi – po istom váhaní sa priklonil k matematike, ale neskôr sa venoval viacerým odvetviam vedy s rovnako prenikavým úspechom.

Vymeriavanie sveta nie je úplne uspokojivým románom, no základná myšlienka postaviť voči sebe dve veľké osobnosti svojej doby je plodná. Kehlmann používa vonkajší, opisný, odťažitý jazyk, od postáv si udržiava odstup, no spôsob, akým voči sebe kladie jednotlivé scény, vytvára vlastnú románovú výpoveď. Román ukazuje dve veľké osobnosti a ich boj so svetom: s vlastnou rodinou, s predsudkami, so zaostalosťou, s potrebou získať prostriedky na svoj výskum. Humboldt trpí v pralesoch Južnej Ameriky, kým Gauß podstupuje obdobnú tortúru s bolesťou zubou vo vlasti. Obaja pociťujú odstup od ľudí, aj od tých najbližších, i odstup od svojej doby. Obaja vymeriavajú svet a premýšľajú aj nad tým, ako ho spraviť lepším. Napríklad takým, v ktorom by sa im žilo ľahšie a prirodzenejšie. Najsilnejšími pasážami románu pre mňa boli tie, v ktorých Kehlmann opisuje stavy zvláštneho vedomia, bolesti, vyčerpanosti, stavy, v ktorých blúdime na okraji vedomia – predovšetkým počas Humboldtovho a Bonplandovho výstupu na Chimborazo (v tom čase najvyšší uskutočnený výstup). Pre tieto stavy okrajového a rozostreného vedomia, aké zažívame napríklad v chorobných snoch ľahkého blúznenia, našiel Kehlmann lakonický, no presný a účinný jazyk. V románe možno rozlíšiť ešte jednu tému a ňou je kritický (a ironický) pohľad na “nemeckosť” alebo “prušiactvo”. Ak je vo väčšine otázok Humboldtovým proťajškom Gauß, v otázke nemeckého pohľadu na svet plní funkciu antipódu Humboldtov spoločník na ceste Amerikou, večne druhý Aimé Bonpland.

Vymeriavanie sveta nie je vyčerpávajúcou biografiou svojich protagonistov, neodkrýva logiku ich objavov a myslenia, nie je ani skúmaním a objasňovaním filozofie matematiky či vedy. Je to román, ktorý ukazuje zápas veľkých osobností so svetom a životom a zároveň ukazuje rôzne cesty, ktoré si v tomto boji možno zvoliť. Bestseller Daniela Kehlmanna bol v roku 2012 sfilmovaný.

measuring

C. F. Gauß a Alexander von Humboldt

measuring2

Humboldt a Bonpland

 

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: