Rok 2016

Literatúra

Nečítam zlé knihy a zlé knihy možno ani neexistujú. Vo výbere toho najlepšieho z uplynulého roka som sa riadil svojim subjektívnym vkusom a dojmom literárnej komplexnosti alebo objavnosti. Veľmi veľa kníh som nestihol prečítať, najmä z filozofie – možno si začnem robiť rebríčky aj z neprečítaných kníh.

 

ajvaz2 nostalgia auster00 vynalez samoty3

Próza

Michal Ajvaz: Cesta na jih. Mircea Cărtărescu: Nostalgia. Paul Auster: Newyorská trilogie, Vynález samoty.

Potešilo ma aj skompletizovanie trilógie Agoty Kristof Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo. Román Leonida Cypkina Léto v Baden-Badenu o Dostojevskom. Vydanie objemného Gombrowiczovho denníka (Deník, Torst 2015). Zaujímavý projekt a jeho skvelá realizácia: Petr Hruška: Jedna věta.

piussiursiny   etymologicky

 

Tri knihy z domácej literatúry: Lucia Piussi: Život je krátky. Intenzívne písanie. Dežo Ursiny: Jabloň v zime. Som rád, že Dežo je stále prítomný a že s jeho písomnou pozostalosťou sa niečo robí. Stručný etymologický slovník slovenčiny: tipujem, že nejestvuje iný európsky jazyk, ktorému by takáto elementárna vec chýbala.

 

Nonfiction

Tri české knihy: Egon Bondy: Postpříběh, příležitostné eseje a rekapitulace (DharmaGaia 2013). Petr Vopěnka: Hádání v hospodě. A napokon opätovne prečítané a opätovne inšpiratívne Písmo Viléma Flussera (Ivan Štefánik 2007).

A nakoniec nie zásadné, ale veľmi príjemné Eseje Menno ter Braaka (Európa 2014, preklad Adam Bžoch).

 

Poézia

Emily Dickinson.

 

in-movementsmith hirundo-maris

 

Hudba

Jack DeJohnette vydal veľmi dobrý album In Movement (2016), na ktorom spojil dvoch synov dvoch slávnych otcov (Ravi Coltrane, Matthew Garrison) a v tom najlepšom duchu nadviazal na hudbu Johna Coltranea. Na jeho hudbu, ale z celkom inej strany, nadväzuje aj Matthew Halsall. Jeho aktuálny album On the Go (2016, reedícia z 2011) je opäť mäkkou, príjemnou hudbou, ktorá pripomenie podobne harmonické a pohodové albumy Manu Katché. Ches Smith: The Bell (2016). Ches Smith (bicie, vibrafón), Craig Taborn (klavír), Mat Maneri (viola) nahrali komorný, introspektívny, koncentrovaný album na hranici jazzu a vážnej hudby, ktorý pripomína expedíciu do jaskynného ticha. Malia vydala ďalší vydarený album: Malawi Blues / Njira (2016).

Objavil som Christine Ott (Only Silence Remains, 2016) a skvelý album tradičnej katalánskej a severskej hudby Arianna Savall, Petter Udland Johansen: Hirundo Maris (2012).

 

Koncerty: dva najlepšie boli The Blessed Beat a viedenský koncert Johna Zorna.

 

Slovensko: David Kollar a jeho projekty. Slavo Solovic a jeho opera Haydn večeria s Mozartom (2016).

 

macbeth highrise2 end

 

Filmy

Opäť raz rok, v ktorom som nevidel nijaký mimoriadny film, ale niekoľko zaujímavých sa vyskytlo.

Macbeth (2015), High-Rise (2015), Schneider vs. Bax (2015). Dva vydarené portréty: Crumb ešte z roku 1994 a trochu melancholická spomienka na spisovateľa Davida Fostera Wallacea The End of the Tour (2015).

Z našich končín: česko-nemecký Schmitke (2014), poľský Drogówka (2013) a napokon slovenský dokument Zem, ktorá hľadá svoje nebo (2016).

 

Výtvarné umenie

Tri galérie: Kunsthistorische Museum Viedeň, Gallerie dell´Accademia Benátky, Peggy Guggenheim Collection Benátky.

 

sacra

 

Ľudia

Český kňaz a trapistický mních Karel Satoria. Spoznal som ho v májovej Lampe a potom o čosi lepšie v knižke Život je sacra zajímavej (Marek Vácha, Karel Satoria, Cesta 2013). Je to človek, ktorý rozpráva o tom najpodstatnejšom a má to v sebe nielen naštudované, usporiadané a zosystematizovaná, ale aj zažité. Ešte aj keď cituje, je originál.

 

 

4  6 lyon1

Cesty

Benátky a Padova, o ktorých som stručne písal. Lyon. Split.

Na Slovensku Oponice, Levice a Veľká, čo je časť Popradu, ktorú som doposiaľ nepoznal.

 

 

Reklamy

3 komentáre to “Rok 2016”

  1. rado81 Says:

    čaje? máte niečo nové v tomto roku?

  2. rado81 Says:

    Aj u mna to bol z hladiska caju rok stagnácie. mal som skor neobjavy: ochutnaval som thajský caj vraj z tisicročnej rastliny alebo aj viac a to sa naozaj nedalo piť a podobné zážitky…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: