Mimochodom

kalligram3

(Na margo Kalligramu)

 

 

Mimochodom, zaniká vydavateľstvo Kalligram. Dobré vydavateľstvo možno spoznať podľa viacerých znakov, napríklad podľa toho, že bez neho by tu proste neboli určité knihy, témy, autori – a Kalligram je v tomto zmysle nenahraditeľný. Nejde len o jednotlivé knihy alebo o určitých autorov (Márai, Földényi, atď.), ale aj o celé kultúry: maďarskú, poľskú, srbskú, dokonca o celé žánre. Kalligram vydal výnimočné esejistické zbierky, v ktorých ho (a aj to len sčasti) len dobiehali českí vydavatelia a nenapadá mi nik, kto tu teraz bude vydávať filozofické diela v rovnako ucelenej edícii. Kalligram vydával knihy, ktoré by tu bez neho neboli, prinášal mapy kontinentov, o ktorých by sme bez neho nechyrovali.

Čo je zrejme horšie než samotný fakt zániku jedného vydavateľstva je to, že sa to deje len mimochodom. Akoby to nikomu nevadilo a nikoho to nezaujímalo. Možno nám viac než Kalligram chýba národ, ktorému by Kalligram chýbal.

 

(Nenašiel som nijakú oficiálnu informáciu o tom, že Kalligram zaniká. V každom prípade, ak sa chcete zásobiť, tu je výpredaj, ktorý už zrejme pomôže len vám, nie Kalligramu: Kalligram)

Reklamy

3 komentáre to “Mimochodom”

  1. onto Says:

    Ak zanika, prečo vydavaju nové knihy, robia novy web? Zachytil som, že len zmenili vedenie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: