Mimochodom

giacometti_walking2

(Na margo písania a chôdze)

Mimochodom, písanie si možno predstaviť aj ako spôsob chôdze. To, čo nazývame románmi a veľkými dielami, sú výpravy starostlivo naplánované na odľahlé, najlepšie ešte neprebádané a nezriedka vyvýšené miesta. Ich autori si vytýčili odvážny a vzdialený cieľ. Keď čitateľ absolvuje túto cestu, ocitne sa na záver na vrchole kopca a naskytne sa mu výhľad, v ktorom sa všetky jednotlivosti spoja do celku, v ktorom uvidí kus sveta, ktorý doposiaľ nepoznal a v ideálnom prípade uvidí aj svoj vlastný svet a seba v ňom z iného uhla a v novej perspektíve. Autor nám cestou pripravil zaujímavé trasy – z románov si často pamätáme práve toto, atmosféru určitých pasáží, zážitok z určitých miest, pocit z novoobjavených priestorov, ktoré menia náš spôsob vnímania priestoru. Tieto veľké výpravy majú aj svoje riziká. Je to napríklad strata určitej intimity a objavnosti, keď sa niektoré z nich stanú predmetom masovej turistiky; do cieľa vedú vyznačené turistické chodníky, svet zaplavia pohľadnice a fotografie najobľúbenejších pasáží, trh zaplavia cestopisy nadšených cestovateľov a turistov, popisujúcich osobné zážitky z tejto cesty. Tým druhým rizikom je premena autora na nudného alebo rigidného sprievodcu, výprava sa môže zmeniť na nudný didaktický výlet, na úmorné pochodovanie monotónnou krajinou (“koľko je ešte do konca?”), na dril pochodového kroku a zo sprievodcu-dobrodruha sa môže vykľuť neznesiteľný a utáraný turistický sprievodca žoviálne recyklujúci triviality, ktoré nezažil, ale vyčítal.

Okrem ambicióznych výprav jestvuje aj iný typ chôdze, v ktorej sa neukrýva zmysel cieľa, ale prostá radosť z chôdze, detská potreba pohybovať sa svetom. Také bývajú denníkové a fragmentárne žánre zápiskov, reflexií a esejí. Sú to prechádzky, počas ktorých nás zaujme nejaký detail, rastlina, strom alebo tvar oblaku, sú to prechádzky dôverne známym prostredím, ktoré ale práve preto neviaže naše myslenie a pozornosť na exotickosť prostredia, na novosť, ktorá je vlastná nie veciam, ale našej neskúsenosti (keďže cudzie krajiny sú vždy kohosi domovom) a uvoľňuje tak naše myšlienky podobne nezáväznej, vzdušnej chôdzi, akú vykonáva naše telo. Dôverne známe prostredie je priestorom na objavovanie rovnako ako nové krajiny, sú to však iné, no nemenej významné objavy. A možno práve na týchto prechádzkach zistíme, že ten inokedy prísne pochodujúci a pod nákladom prihrbený autor strnulej chôdze je zaujímavý a sympatický človek, ktorý občas pobehne a dokonca svižne a s detskou radosťou preskočí prekážku, ak je práve v neďalekom lese, ktorý pozná od detstva. Pripomeňme si spôsob autorskej chôdze v Proustovom Hľadaní strateného času, ktorý je v niečom modelovým románom (románom o tvorbe románu): počas siedmych zväzkov rozprávač kráča po rovnakých, dôverne známych trasách a hoci sníva aj o vzdialených a exotických miestach, od ktorých si sľubuje celkom iný typ zážitkov, všetko jeho poznanie sa napokon odohrá v pochopení svojho najbezprostrednejšieho okolia a v precítení krajiny svojho detstva. V závere románu si rozprávač symbolicky uvedomí, že dve trasy jeho detstva, dva rôzne smery, ktoré preň znamenali dva rôzne svety a dve strany života, sú prepojené a vytvárajú jediný celok.

Písanie má s chôdzou spoločné aj to, že obe v sebe majú svoj pôvodný utilitárny zámer – chôdza je praktický presun z bodu A do bodu B a písmo zabezpečuje prenos informácií, no obe sa premenili na radosť, vášeň, spôsob života, na čosi zdanlivo nepraktické, no obsahujúce esenciu našej existencie.

 

 

Reklamy

2 komentáre to “Mimochodom”

  1. lamik Says:

    a tak, ako je dobré a zdravé urobiť denne 9000 krokov, tak by mohlo byť tiež prospešné, najmä duševnému zdraviu, napísať každý deň aspoň 9000 … znakov 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: