Crumb (1994)

crumb4

 

Crumb

Terry Zwigoff, 1994

 

crumb3

 

Film o autorovi komixov Robertovi Crumbovi. Nie celkom o ňom, ale práve preto vlastne o ňom. Na začiatku vidíme Roberta Crumba ako počúva hudbu, vzápätí kreslí a rozpráva. No z hovoriacej hlavy, pasce všetkých dokumentárnych filmov, sa film veľmi skoro vydá rôznymi smermi a divák sa pristihne pri tom, že hlavná postava ho nenudí, dokonca že ani nie je hlavnou postavou v zmysle klasického dokumentu, že zostáva niečím zaujímavým a nevyčerpateľným aj po tom, čo všetko sa o nej dozvieme. Príbeh Roberta Crumba, kontroverzného a slávneho výtvarníka, sa ukáže byť príbehom, ktorý je vyrozprávaný v iných príbehoch a Terry Zwigoff dokázal tieto príbehy rozvinúť v čisto dokumentárnom žánri. Je tu príbeh rodiny. Nie ideálny manželský pár a päť súrodencov, z toho traja chlapci, ktorí žijú v tesnom, až nebezpečne tesnom vzťahu. Spája ich vášeň pre komix, ale aj pocit odlišnosti od ostatných, “normálnych” ľudí a z toho vyplývajúca existenciálna osamelosť. Je tu príbeh Charlesa, najstaršieho brata, ktorý do rodiny priniesol vášeň pre komix, a je tu aj príbeh Maxa, najmladšieho z trojice – obaja skončili ako psychicky chorí, odlúčení, no zaujímaví ľudia a veľa z príbehu Roberta je v ich príbehoch. Je tu príbeh sexuálnych frustrácií a fantázií, adolescentných predstáv, čudesných úchyliek z temného freudovského podzemia a aj to je príbeh úspešného Roberta. Je tu aj príbeh hudby. A je tu aj príbeh americkej popkultúry a jej fetišov, amerických obskúrností a spôsobu, akým popkultúra reaguje na popkultúru. Aj toto, spolu s príbehom LSD, je príbehom úspechu Roberta Crumba. Tento film zaujímavo skúma korene a hranice tvorivej osobnosti, ktorá pôsobí v určitom čase a prostredí, v určitých problémoch a v temnej stránke seba, doby a iných.

 

crumb

Je zaujímavé sledovať zvláštny crumbovský kód: smiech, ktorý sa ozýva ako poistný ventil v tých najkritickejších momentoch u všetkých troch bratov. Tento smiech nie je reakciou na vtip, ale na traumu; je to ten istý úškrn, ktorý je aj v komixoch bratskej trojice: je to spôsob, akým sa nezblázniť, akým sa dá pokračovať ďalej, akým sa dá rozprávať o tých najbolestivejších, najzraňujúcejších veciach. V tomto smiechu je polarita sily a slabosti, rezignácie a vyrovnanosti, konfrontácie a uhýbania. Tento smiech je namiesto náreku, povzdychu, trápneho ticha, hanby, je to interpunkcia, ktorá umožňuje ísť ďalej. Tento osobný crumbovský smiech je zároveň komixovým úškrnom popkultúry, metódou sarkazmu, grotesky, predstieraním predstierania, dychom absurdity.

Je zaujímavé sledovať príbeh Charlesa Crumba, ktorý sa ocitol príliš skoro a príliš hlboko na temnej strane. Keď Robert popisuje spôsob, akým Charles vyplnil talentový test na štipendium alebo keď listuje v haldách zošitov kompletne popísaných nečitateľným písmom, zostávame fascinovaní tragickou dvojdomosťou originality a šialenstva. Je to príbeh neoddeliteľný od príbehu Maxa i Roberta, ktorý ako jediný dokázal ustáť tú krehkú hranicu a vyniesť na svetlo temný obsah crumbovskej pivnice. Charles krátko po dokončení filmu spáchal samovraždu.

crumb-kafka

Film Crumb je využitou príležitosťou aj preto, že ľudia rozprávajúci o Robertovi Crumbovi sú vo filme sami za seba a buď reprezentujú autentický postoj, tradíciu a určitý spôsob myslenia, alebo vystupujú ako neredukovateľné individuality so svojim vlastným, nie Robertovým príbehom. Robert Crumb je kontroverzná osobnosť, tak ako je kontroverzné jeho dielo (autor, ktorý je dostatočne temný, aby mohol autenticky spolupracovať s Charlesom Bukowským i autenticky spracovať Franza Kafku). Tento film ho neobviňuje ani neobhajuje. Podáva zaujímavú správu. Príbeh o autorovi príbehov.

crumb2

 

 

Reklamy

Jedna odpoveď to “Crumb (1994)”

  1. schizyfos Says:

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: