Mimochodom

(Na margo škrtania)

 

Mimochodom, písať znamená vždy aj škrtať. Písať o niečom je vždy aj nepísaním, vynechávaním, zamlčiavaním. Čím dlhšie píšeme, tým názornejšie sa ukazuje, o čom nepíšeme, čo vynechávame. Škrtať možno dvojakým spôsobom: písať o tom, čo odmietame, alebo vytrvalou ignoranciou. Od ľudí dnes očakávame len prvý typ negatívnej angažovanosti proti niečomu, no podľa mňa je rovnako dôležitá pozitívna angažovanosť za svet, ktorý dokážeme vystavať bez toho, čo odmietame a dokážeme tak jeho samostatnosť a atraktívnosť.

Aj táto stránka je zdanlivo bez názoru a angažovanosti, no možno svojou kontinuitou naopak zreteľne ukazuje, o čom nepíše a toto škrtanie mlčaním je dôsledkom jasného názoru, nie jeho absenciou. Zásadné je to, čo tu je, aj to, čo tu nie je. Líce a rub písania, oddeľujúce podstatné od banálneho.

 

Reklamy

3 komentáre to “Mimochodom”

 1. lamik Says:

  “pozitívna angažovanosť za svet, ktorý dokážeme vystavať bez toho, čo odmietame a dokážeme tak jeho samostatnosť a atraktívnosť”
  tak toto je pre mňa kandidátka na vetu roka, poťažmo súvetie 🙂

  eo ipso – dá sa však mlčanie nazvať angažovaním sa, navyše pozitívnym? hmm … neutrálna angažovanosť? 🙂

  • dalfar Says:

   Ignorancia môže byť silná zbraň. V mojom prípade ide o spôsob vyjadrenia názoru. Ak budete o X. neustále písať, hoci aj negatívne, pripisujete mu význam, vaša realita sa prispôsobuje tej jeho. V tomto zmysle mám na X. svoj názor, jeho vyjadrením je aj to, že ho nespomínam a že tu naň nenarazíte. Nejde o neutralitu, ale naopak o najvyšší stupeň anihilácie 🙂

 2. lamik Says:

  som vďačný, že moje poznámky, napriek značnému stupňu ich provokatívnosti neignorujete 🙂
  a inak, veď áno, preto aj tá veta roka (myslené celkom úprimne) … sledujúc rastúci počet komunitiek tak trochu fanatikov-klaďasov, “mimoňov”, ktorí si vcelku úspešne vytvárajú svoje mikrospoločenstvá, fungujúce akoby paralelne s týmto svetom nášho džungľoidného pseudokapitalizmu, nenechajúc sa ani len vyrušiť, nieto rozhádzať, čo ako extrémnym konaním “elít”.
  ja sa však obávam, že pre úspešnú anihiláciu bude zrážka častice s antičasticou predsa len nevyhnutná

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: