Marginálie

kafka

Filmové umenie & umenie prehry

 

 

Aj filmové umenie vtláča do svojich pozorovateľov určité gestá. Prvé filmové projekcie dvíhali divákov zo sedadiel; vlak rútiaci sa na filmovom plátne ich dokonca privádzal k úteku. Dnešné filmy majú divákov vtlačiť čo najhlbšie do kresla. Ak nás dvíhajú zo sedadiel, tak presne z opačných dôvodov ako prvé filmy: znudení opúšťame multiplex.

História diváckych gest – teda história druhej strany kinematografie – by v konečnom dôsledku mohla pripomínať grotesku, zrýchlené pohyby prvých čiernobielych filmov v časozbernej prehliadke divákov. Kŕčovité gestá prvých divákov by sa ešte v určitých záchvevoch zopakovali pri zlatej ére hororov, inak by sa ale gestá uvoľňovali a malátneli, až do sladkej malátnosti dojatia. Typológia filmov je možná aj podľa gest divákov: napätia a uvoľnenosti, smiechu a plaču, vstávania zo sedadiel a hlbšieho zabárania sa do ich plyšu.

 

 

Médiá sa, najmä s nástupom posledného pápeža, začali venovať cirkvi a začali sa jej venovať „zvnútra“, partnersky a priateľsky, s ochotou pomôcť a poradiť. Staroveký zvyk personifikovať inštitúcie má nesporné výhody: médiá by dnes zastupovala mladá, atraktívna, v trendoch zorientovaná slečna, žiaľ, bez pamäte, namiesto pera by už mala len inteligentný telefón. A tak, čo sa našich médií a cirkvi týka, zostáva vlastne vo vzduchu visieť ich nevyslovený ideál: na čelo katolíckej cirkvi by sa najviac hodila Iveta Radičová.

 

 

Umenie prehry. Súčasná civilizácia je civilizáciou úspechu, trh je zaplavený návodmi, ako uspieť, ako vyhrať svoj boj, ako presadiť svoje víťazstvo. A predsa: to najväčšie, čo nás môže postretnúť, sú veľkolepé prehry. Predstavme si, že by sme len víťazili; od najranejšieho detstva vstupujeme do arény, zápasíme so životom, s ľuďmi, s Bohom. Víťaziť by znamenalo prehrať. Weilová interpretuje jeden zásadný biblický zlomok: súboj Jakuba s anjelom, ktorý zastupuje Boha. Aké ponižujúce je zvíťaziť v tomto súboji, píše. Kresťanstvo je, v istom zmysle, dejinami osobných prehier so zvláštnym protivníkom: s Kristom. Autentický kresťan podlieha Kristovi; víťazní kresťania sú podozriví. Súčasná civilizácia nás posúva k vidine víťazstiev: ale aké úbohé môže byť víťaziť.

Je to, samozrejme, otázka súperov. Otázka toho, komu podľahneme. Akej žene, napríklad. Možno sa pýšiť aj grandióznymi prehrami, prehrami s veľkými súpermi. Možno aj Nietzsche, tak ako Nimrúd, by o tom vedeli rozprávať.

 

 

Správy o konci sveta mávajú v sebe apel, ktorý je v niečom odpudzujúci. Novinári nás najprv strašia preľudnením, o pár rokov vymieraním; letá sú horúce, zimy sú prichladné; raz dochádza ropa, inokedy vadí to, že žijeme príliš dlho. Distopická literatúra má tú výhodu, že môže využívať humor a odľahčenosť, že v sebe nemusí niesť kŕč apokalypsy, ale môže sa pohrávať s tými najčernejšími scenármi s ľahkosťou a pestrofarebnosťou fikcie. Žurnalizmus pri všetkom, o čom píše, smeruje k frázovitosti, až sa zdá, že úlohou filozofie a umenia je uvoľňovať strnulosť mediálneho prehovoru a oživovať jazyk, znecitlivený všadeprítomnosťou médií. Pravdepodobne sa vždy písalo proti niečomu, proti určitému diskurzu a používaniu jazyka; dnes sa píše (maľuje, natáča, komponuje) predovšetkým proti jazyku médií, ktorý nepozná tvorivosť a zacykľuje sa v schémach, ktoré sám vytvára; umenie je rozväzovaním zauzleného jazyka mediálneho kŕča: kŕča, ktorý bráni isté veci vysloviť a ktorý všetkému vyslovenému dáva ráz monotónneho handicapu.

 

 

Fascinujúce: ako sa pravidelne uprostred noci ocitáme vo výnimočných existenciálnych stavoch, pre ktoré pohasína všetok bdelý život a uprostred ktorých si nedokážeme predstaviť zajtrajšie opakovanie reality, a ako sa na druhý deň, vyspatí, plynule radíme do premávky každodennosti.

 

Reklamy

Jedna odpoveď to “Marginálie”

  1. schizyfos Says:

    http://www.youtube.com/user/tomasichsvoboda/videos

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: