Balla: Veľká láska

balla

KK Bagala 2015

 

Veľká láska: typický ballovský text, pri ktorom – ak by vyšiel anonymne – by nebol problém určiť autora. Čo tentoraz chýba, sú groteskno-fantastické zákruty deja; celý text je „striktne realistický“. Balla pripravil recenzentom ťažkú úlohu: kniha nemá veľké témy, nedajú sa o nej písať veľké slová. Je tu len ironický rozklad jednej témy a jej tradičnej narácie skeptickým pozorovateľom. Je to veľa alebo málo?

 

 

Balla je dôsledný skeptik, tému Veľkej Lásky, ale aj všetky zúčastnené postavy podrobuje nemilosrdnej skepse hyperrealizmu, dôsledne zbavenej akéhokoľvek náznaku sebailúzie. V ničom sa neklamať, nič si nenahovárať, ničím sa neutešovať. V knihe je Andrič, Laura s malou dcérou, Laurina matka Elvíra, kolega Panza. Andrič stretne Lauru. Nič dramatické sa neudeje, stávame sa svedkami niekoľkých výjavov z každodennosti zúčastnených. Skvelo napísaný text pripomína pokojnú vodnú hladinu – bez vírov, hlbín, vĺn, zato so všetkou zatuchnutosťou stojatej vody, všadeprítomnými odpadkami, naturalistickými detailmi rias a slizkých kameňov. Ballov odkaz, nenásilne votkaný do obrazu na hladine je prostý a deziluzívny: boli tu Panzovia, teraz sú tu Laury, budú tu ich dcéry. A Andrič? Ten funguje ako ballovská výnimka, chorý prvok v chorej realite (a preto zdvojenou negáciou potenciálne zdravý skeptik), slúžiaci ako štrbina zorného poľa, štatistická chyba, ktorou možno premeriavať normálnosť a nazerať v nej grotesknú absurdnosť. Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich diel, Veľká láska bude vzbudzovať podozrenie z autobiografickej projekcie. V texte sa spomenie Devínska Nová Ves a práve slobodovská návnada autobiografickosti je tu použitá: Andrič, spisovateľské alter ego, je nemilosrdnou sebaironickou karikatúrou.

Veľká láska je ballovsky vtipne a zručne napísaná próza (za zmienku stoja dlhé, naozaj dlhé súvetia), v ktorej absentujú skutočne provokatívne či objavné témy, postupy či myšlienky. Je to akoby kniha určená Ballovým stálym čitateľom – a ako to pri priateľských stretnutiach býva, nemusia zaznieť objavné či zásadné veci, bol to príjemne strávený čas. Tak zase nabudúce.

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: