Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity

putna

Martin C. Putna

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity

Vyšehrad 2015

 

 

Veľmi užitočná, prehľadná a pútavá knižka o Rusku, ktorá sa netvári objektívne, ani ako celistvý, „zhora nazeraný“ príbeh jedného národa. Putna zvolil niekoľkonásobne diferencovaný pohľad: zvolil si niekoľko momentiek namiesto filmu; zameral sa na religiózny aspekt kultúrnych dejín; svoj pohľad vedie z aktuálnej perspektívy, pričom akcentuje aj český (či stredoeurópsky) pohľad. Všetky tieto obmedzenia ale knihu neredukujú, ale zintenzívňujú – nie je to zužovanie zorného poľa, ale skôr používanie šošoviek, ktoré v tomto autorskom nastavení ponúkajú živé, farebné, detailné obrazy. A napokon, ani samotný autor sa nevytráca do pozadia – Putna má svoj vlastný štýl písania i myslenia, ktorým sa však prezentuje dlhodobo a tak azda ani táto kniha neskončí v rukách úplne nevedomého čitateľa.

Putna ale nie je prostý ideológ či účastník kultúrno-informačnej vojny; okrem toho, že je absolvent slavistiky (hoci nie nadšený, ako sám priznáva), je skúseným a sčítaným historikom kultúry, čo sa ukazuje v priebehu celej knihy, najmä však v najvlastnejších územiach autora, akými je dielo Jána Kollára či kultúra katolicizmu. Najväčšou devízou knižky je však, myslím si, najmä jeho „románová“ pútavosť. Putna má schopnosť podávať kultúrne súvislosti ako pútavé príbehy, bez toho, aby predmet svojho záujmu popularizoval či splošťoval; každej kapitole-obrazu napríklad udeľuje vlastnú záverečnú pointu, v ktorej s aforistickou stručnosťou vyslovuje vnútornú podstatu daného dejinného obdobia.

Obrazy sú tak súborom pútavých esejí, v ktorých si každý nájde čosi zaujímavé, či už zo súboru ponúknutých (a často málo známych) faktov, alebo z autorových postrehov a téz. Pútavo napísaná a dobre načasovaná knižka, ktorá namiesto širokého záberu faktov ponúka sieť kľúčových súvislostí.

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: