Mimochodom

(O pirátstve)

Mimochodom, keď príde reč na internetové pirátstvo, ilegálnosť sťahovania a milióny stratených ziskov, ja myslím aj na všetkých tých anonymných uploaderov, ktorí v rôznej miere (ne)zištnosti sprostredkúvajú ostatným hudbu, filmy, knihy, linky alebo filmové titulky. Sú ľudia, ktorí vám otitulkujú filmy, titulky vám prípadne prečasujú, verejne ich ponúknu komukoľvek a zverejnia nanajvýš možnosť dobrovoľného príspevku za svoje služby. Podobne jestvujú ľudia, ktorí pre ostatných digitalizujú svoje hudobné archívy a dávajú dokopy slušné zbierky avantgardnej, stredovekej alebo akejkoľvek inej hudby – často ide o uploaderov s vybudovanou povesťou, na ktorých vkus pri objavovaní nových skladateľov sa dá spoľahnúť.

Knižnice majú nesporný význam pre šírenie kultúry – mimochodom, práve knižnice sú v evidentnom rozpore s autorskými právami. Ich fungovanie je ospravedlnené verejným záujmom – napríklad aby sa mladí ľudia v rozhodujúcom, formujúcom období dostali ku knihám, hoci nie sú zárobkovo činní. (Mimochodom, práve na knižniciach vidieť, že tí, čo si z nich najviac požičiavajú, spravidla aj na knihy najviac míňajú). Internet okrem iného vytvoril obrovské databázy pre všetkých, ktorí sa chcú dostať k množstvu hudby, obrázkov, filmov a informácií. Vďaka jeho databázam máme možnosť zorientovať sa v estónskej, britskej či ruskej súčasnej vážnej hudbe. Keď má človek 17, nemá veľmi na výber, aj preto, že množstvo špecifických albumov vám na Slovensku nik nezoženie, ani keď mu chcete zaplatiť. Vyberať si je základom vkusu – vzdať sa výberu znamená počúvať rádio a sledovať televíziu. Dostať sa k filmom alebo hudbe, zvlášť ak nežijete vo veľkom meste, je takmer nemožné – internet je najsamozrejmejšou, ale v podstate aj jedinou cestou. Zakázať sťahovanie a neponúknuť alternatívu pre spoznávanie odľahlých kútov kinematografie alebo hudby nie je celkom poctivé.

Vlastne chcem len pripomenúť, že pri pohľade na internet nemusíme vidieť len najrozmanitejšie formy peňazí, ale aj množstvo nezištnej a dobrovoľnej práce a energie množstva anonymných užívateľov. Práce, ktorá vzniká spontánne a je preto životaschopná, bez grantov, organizácií a centralizácie.

Mimochodom, vďaka za to.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: