Mimochodom

(O chôdzi pomimo)

Mimochodom, veľa dôležitých vecí vzniká len-tak mimochodom. Pretože chodiť pomimo môže znamenať ísť mimo vychodených ciest, kráčať si len-tak pre radosť, nekráčať v oficiálnych sprievodoch. Mimochodom – to znamená uvoľnene, prirodzene, spontánne a väčšinou v dobrom rozpoložení. Rád sa prechádzam mimochodom, po tých odvrátených, málo známych zákutiach, po tých neoficiálnych stranách miest bez turistov, kde je cieľom prechádzka samotná, bezcieľnosť osebe, samotná mimochodnosť. Slovo „mimochodom“ často uvádza tie najzaujímavejšie, najživotnejšie informácie, najmä keď ide o prerušenie oficiálnej, suchopárnej správy – na nejakej oficiálnej úrovni hovoríme o X.Y., mimochodom, jeho otec zahynul nanajvýš kurióznym spôsobom – u nudných ľudí a pri nudných správach bývajú najzaujímavejšie práve tieto mimochodnosti. Sú dokonca umelci, ktorí to najpodstatnejšie vytvorili mimochodom; a možno aj celé epochy, ktoré to, čo z nich prežilo, vytvorili vlastne len mimochodom. Sú diela, postavené akoby na poetike mimochodnosti – napríklad Sternov Tristram Shandy (mimochodom, viete, ako vzniklo jeho krstné meno?), jestvuje, zdá sa mi, celá filmová poetika, stavajúca na takejto mimochodnosti – preslávil sa ňou napríklad Jim Jarmusch. V mimochodnosti sa môže skrývať istá rafinovanosť, nejednoznačnosť, záludnosť – len mimochodom nám môžu byť podsúvané dôležité fakty, sugescie, to, o čo ide v prvom rade; túto stratégiu človek zrejme odpozoroval zo správania šeliem.

Mimochodom, samotné slovo „mimochodom“ patrí medzi častice, ten zvláštny slovný druh, nazývaný aj partikuly, ktorý, mimochodom, niektoré jazyky nerozpoznávajú (a identifikujú ich ako príslovky či zámená). Takže častice akoby boli priehradkou navyše, definujúcou to všetko mimochodné, priehradkou mimochodnou už z definície. Ako raz poznamenala naša slovenčinárka (a ja som si toto jej mimochodné konštatovanie zapamätal ako definíciu): „ak neviete, čo to je, tak je to častica.“ Je dobré mať nástroj aj na to všetko, čo sa inde nezmestí, na čo sa nehodia definície, čo vzniká pomimo, za chrbtom, na odvrátenej strane – je dobré mať pojem „mimochodom“.

Mimochodom, aký je vlastne ten najuniverzálnejší obsah slova „mimochodom“? Pomimo čoho to chodíme? Mám dojem, že vlastne celá ľudská kultúra, v podstate všetko to, čo z nášho života robí ľudský život, vzniká mimochodom, totiž z nevynútenosti krokov, ktoré idú mimo tej jedinej nevyhnutnej trasy: trasy od bodu zrodenia k bodu smrti.

2 komentáre to “Mimochodom”

  1. Anonym Says:

    na internete je “mimochodom” dost popularne, avsak vo forme “bájdevej”.

  2. M.L. Says:

    Len tak Miroslava Valka … mimochodom som si spomenula 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s


%d blogerom sa páči toto: