Hudobný zápisník

nin ghost

NIN: Ghost I-IV

 

 

Pre hudbu (na rozdiel od literatúry) platí, že k dokonalosti smeruje najľahšie cez minimalizmus. Kým náš zrak obľubuje mnohosť (rozľahlosť i rôznorodosť), svet zvukov smeruje k opakovaniu, k rytmu, k niekoľkým jednoduchým tónom a táto jednoduchosť akustického sveta sa opakuje aj v hudbe. Ak si predstavíme špirálu, sú aj skladby, ktoré svoju estetiku postavili na mnohosti, na ramene špirály smerujúcej von, k nekonečnu (čo býva prístupom literatúry), no hudba prirodzene smeruje skôr k nulovému stredu špirály, k dokonalosti zjednodušenia, minimalizmu. Opakovanie, dôraz, rytmus, genialita melódie zloženej z niekoľkých jednoduchých tónov – hudobníci akoby smerovali k tomu, vytvoriť čo najsilnejšiu melódiu pri jej najväčšej jednoduchosti. Je zaujímavé, s akou jednoduchou melódiou si po celý svoj život vystačí kukučka, alebo aký monotónny šum vydáva tak zložitý objekt, akým je more, alebo les rozozvučaný vetrom.

Projekt Ghost I-IV zoskupenia Nine Inch Nails je pokusom o dokonalosť minimalizmu na území post rocku (ktoré býva označované aj ako dark ambient). Hudba dovedená k minimalizmu musí mať v sebe schopnosť opakovaného počúvania – prírodné zvuky túto schopnosť majú, no artificiálna hudba v sebe nesie štruktúru a tým pádom sa musí vyhnúť pasci banálnosti. Projekt Ghost je tak trochu kombináciou oboch hudobných svetov: melodika je nezakryto dovedená k absolútnemu minimalizmu, no veľkú rolu v nej hrajú ruchy a šumy, rozostrené pozadie evokujúce neštruktúrovanú akustiku prírodného (či industriálneho) sveta. Ghost nie je typickou hudbou NIN (autor textu počúva od tejto skupiny výlučne Ghost), no určitá drsnosť, industriálnosť a odstup sú rozpoznateľné. Ghost má najbližšie k ProjeKctom King Crimson, k inštrumentálnym improvizáciám post rocku, ktorý hľadá nový zvuk a nové priestory pre rockovú hudbu tak, aby nebola len opakovaním všetkého, čo sme v rámci nej počuli uplynulých 50 rokov. Napokon, medzi oboma projektmi je aj (počuteľné) personálne prepojenie v osobe Adriana Belewa. Ghost sa vydaril až na hranicu geniálnosti – je to svojim spôsobom dokonalá hudba vo svojom žánri, zdržanlivá, nesentimentálna, minimalistická a pritom nasýtená zvukovými informáciami, úmyselne čierno-biela a pritom ťažiaca zo všetkých odtieňov, ktoré jej táto obmedzená paleta ponúka. Minimalistické melódie majú v sebe nástojčivosť temných snov, sú to ostro vykrojené vzorce, ktoré znovuožívajú v hlavách poslucháčov, vzorce nesúce v sebe presný tvar obsedantnosti, pre ktorý bola práve minimalistická hudba využívaná na rituálne účely. Ghost zaujme napríklad integráciou zvuku klavíra do rockovej hudby, variáciami opakujúcich sa motívov alebo schopnosťou nahrať aj emotívne pôsobiacu melódiu bez najmenšej stopy po sentimente. Zaujímavé je aj to, že celý projekt umelecky riadil spevák Trent Reznor a výsledkom sú štyri disky čisto inštrumentálnej hudby. Ghost je imaginárny soundtrack, hudba k pozorovaniu oblohy, zhudobnenie opakujúcich sa snov; dvojica Ross-Reznor napokon zrealizovala aj soundtracky k jestvujúcim filmom (The Social Network, Gone Girl). Ghost I-IV je zdanlivo nikam nesmerujúci projekt, uzavretý sám vo svojom svete ako dokonalá guľa; no je to zároveň spolu s ProjeKctami King Crimson či patchworkami Fantômasa projekt, ktorý zásadne inovuje jazyk rockovej hudby.

nin ghost2

 

Ghost II – 12

 

Reklamy

Jedna odpoveď to “Hudobný zápisník”

  1. Damniel Says:

    No teda! Nechce sa mi veriť, že sa po osemnástich rokoch vrátim ku kapele, ktorú som prestal počúvať po jej druhom albume, pretože jej tvorba mi prišla už nezaujímavá. Tento album znie celkom dobre, mám rád inštrumentálnu hudbu. Ďakujem Vám za článok. A iba na okraj pridám môj hudobný tip: mladý a talentovaný Jonny Nash – Phantom Actors https://www.youtube.com/watch?v=pFZNk-Lx-dM#t=270

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: