Pink Floyd: The Endless River

pf

(Pár slov na margo najočakávanejšieho albumu 2014)

 

 

V prvom rade: na týchto 18 skladieb pod názvom The Endless River sa nik nebude pozerať ako na hudbu osebe – je to Pink Floyd, hudba vopred označená týmto pojmom, nech už to znamená vysoké očakávania alebo bezhraničné sympatie. V súčasnosti asi nejestvuje skupina, na ktorej album by sa čakalo viac, tým viac, že ide o (s najväčšou pravdepodobnosťou) jej posledný projekt. Pravdupovediac, málokto z nás čakal, že počas svojho života bude môcť písať o aktuálnom albume skupiny, ktorej názov funguje ako zaklínadlo, ako fiktívne slovo, dávno oddelené od reálneho časopriestorového sveta.

The Endless River nie je regulárny štúdiový album Pink Floyd. Je to výber zo staršieho materiálu, realizovaný dnes už len dvojicou Gilmour – Mason. A za druhé je to pocta zosnulému Rickovi Wrightovi. Inými slovami, tento album mohol vyjsť, alebo mohol zostať v archívoch. Takže môj postoj: som rád, že vyšiel a dokonca ho počúvam rád. Skrátka, u mňa dobré.

Za prvé, vysoké očakávania voči značke PF sú nemiestne. Pink Floyd boli progresívni v 60-tych a 70-tych rokoch, to bolo ich najplodnejšie obdobie a čakať po 30 rokoch, že spravia prelomový album, sa nedá a nemá. Progresívne albumy sa už dlho robia inde, nie u dinosaurov. Okrem toho sa (zrejme trochu nostalgicky) prehliada, že skupina mala vždy svoje prázdne plochy. The Final Cut je album, ktorý sa nevydaril celý, A Momentary Lapse of Reason je umelý z väčšej časti a aj taký Wish You Were Here má dve premlčané piesne. Pink Floyd nebol nikdy o čistej genialite, ani o nadčasovom vizionárstve – trendy, a to aj tie negatívne (najmä v 80-tych rokoch), sa ich vždy dotýkali.

Často opakovanou výhradou voči The Endless River je to, že je tu jediná pieseň a 17 inštrumentálok. U mňa opäť OK – viac piesní by, obávam sa, smerovalo skôr ku kŕčovitosti A Momentary Lapse of Reason, alebo nostalgickej neškodnosti objavujúcej sa na Division Bell. Abstraktnosť týmto skladbám neškodí – nenudia, neskĺzavajú do schematickosti alebo rovno banality. A kto si myslí, že hudba je o baladickom speve a pesničkových schémach, nemal by Pink Floyd vôbec počúvať. V tomto bode myslím Gilmour a Mason správne usúdili, že prerábať tento materiál na piesne by albumu neprospelo.

A teraz k negatívam: tento materiál je de facto odpad z nahrávania Division Bell a prísne vzaté je to pravda. Nenájde sa tu nič, čo by malo iskru The Cluster One; Talkin´ Hawkin´ je vo všetkom slabší než Keep Talking; Lost for Words by bol priemernou piesňou Division Bell. Otázkou teda je, či vôbec – a ako – tento „b-materiál“ vydať. Ako je uvedené vyššie, Gilmour a Mason to podľa mňa urobili dobre. Možno jedna poznámka: zdá sa mi, že kde hrá skupina v klasickom obsadení, teda aj s basou a bicími, tam znie najlepšie.

Čím je teda The Endless River? Ďalšou šancou počuť Pink Floyd (avšak nie ako ďalšiu samostatnú kapitolu, ale skôr ako post scriptum). Je evidentné, že s týmto materiálom by neznáma kapela nespravila žiadnu dieru do sveta. Nie je to však samostatný kontinent, ale doplnok k už jestvujúcemu hudobnému svetu Pink Floyd, s podstatným dodatkom: pocta Rickovi Wrightovi. Hudba, ktorá funguje najmä v kontexte s Division Bell, ale aj zvukom 70-tych rokov; album, ktorý nie je určený novej generácií poslucháčov, ale skôr fanúšikom, ktorý tvorbu PF dôkladne poznajú. Skôr príjemný, než prelomový projekt, ktorý treba zaradiť k štýlu soundtrackov: náznaky, škice, plochy, rozostrené kontúry. Keby sa tento materiál rozhodil do predchádzajúcich albumov skupiny, dôstojne by zapadol, no nikde by nevytŕčal. Je to však Pink Floyd (hranica medzi The Endless River a sólovými projektmi jednotlivých členov našťastie existuje) – a vďaka zaň.

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: