Stanislav Rakús: Telegram

Stanislav Rakús: Telegram

Koloman Kertész Bagala, 2009


Zbierka štyroch poviedok Stanislava Rakúsa bola v súťaži ANASOFT LITERA vyhlásená za najlepšiu slovenskú knihu roku 2009. Keďže porota zverejňuje aj zdôvodnenie svojho rozhodnutia – v tomto prípade ocenila najmä kultivovaný jazyk autora a pritom prístupnosť jeho próz najširšiemu publiku – chýba mi v ňom ešte jeden dôvod, ktorý by pre mňa víťazstvo Telegramu spravil oprávneným: a bol by ním fakt, že táto súťaž nie je len ad hoc hodnotením prezentovaných diel, ale že zároveň zohľadňuje históriu autorov a udelených cien. Čím by sa pre mňa vysvetlilo, prečo cenu nezískala dvojnovela Vlastný životopis zla Pavla Vilikovského (ktorý už túto cenu získal a takisto nie za svoju najpodstatnejšiu knihu): cenu by teda nezískal len Telegram, ale v prvom rade Stanislav Rakús. Čím nechcem povedať, že Telegram si cenu nezaslúži: je to dobrá kniha (a niektoré poviedky korešpondujú s poviedkami práve z Vilikovského oceneného Čarovného papagája) a Vilikovského tu nespomínam z dôvodu rivality, ale príbuznosti.

Najzásadnejším rysom štyroch Rakúsových poviedok je irónia. Tá vzniká z napätia medzi mimoriadne precíznym, vedecky analytickým  jazykom a banalitou rozprávaného, keďže vo všetkých štyroch poviedkach sa takmer vedecky, minuciózne presne analyzujú najvnútornejšie pochody a motivácie priemerných hrdinov, žijúcich svoje banálne životy. Rakús má skutočne výnimočný, analyticky presný jazyk, ktorého objektivita, použitá na ordinárne životy, je zdrojom nielen ironického, ale aj kritického a etického efektu, do ktorého už autor samotný nemusí zasahovať. Všetky štyri príbehy sú vyrozprávané objektívnym, neutrálnym rozprávačom v er forme (ale chcelo by sa povedať, že skutočným rozprávačom je práve tento jazyk) a predmetom v nich nie sú ani tak udalosti, ale v prvom rade hlavní hrdinovia jednotlivých poviedok. Typickým hrdinom týchto próz je priemerný, s banalitou reality márne bojujúci občan socialistického Československa, v ktorom je zmes rezignácie a nenaplnených ambícií a ktorý sa riadi často prízemnými motívmi. Chýba mu kritický odstup od seba samého, ako aj možnosť vyrozprávať svoj príbeh: tieto funkcie plní objektívny jazyk rozprávača, ktorý je tak zdrojom komického. (Samotní protagonisti, na rozdiel od čitateľa, na jednotlivých udalostiach nič vtipné nevidia. A keď aj reflektujú seba samých – ako Bír v tvorivom zápale na rodičovskom združení, či Budák v zápale alkoholickom – robia to neadekvátne, z čoho ich v komickom efekte usvedčuje objektivita rozprávania.) Avšak nízkosť motívov a charakterová slabosť týchto hrdinov kladie zároveň otázku, nakoľko sú prítomné v každom z nás.

Rakúsov precízny rozprávačský štýl je zároveň mimoriadne funkčný: aj z tých najvšednejších udalostí robí pútavé čítanie a z banalít vytvára neobyčajné texty. Poviedky plynú bez hluchých miest či aj tých najmenších výkyvov tempa a z myšlienkových pochodov Jána Bíra počas rodičovského združenia či stupňa opitosti Jozefa Budáka počas jedinej noci robia dramatické predstavenie. Do zdanlivej jednoduchosti vyrozprávaných udalostí (či skôr peripetií) vnáša Rakús množstvo podnetov pre čitateľa: celkom nenápadne a akoby mimochodom napríklad podáva obraz normalizačného obdobia, ktoré je zrkadlené v miere uplatnenia priemerných či podpriemerných vlastností jednotlivých postáv, v miere, v akej fungovanie spoločnosti zodpovedá fungovaniu ich nectností (zamestnanie Jána Bíra, postavenie Emila Frenčíka).

Asi najprístupnejšími, najčitateľnejšími poviedkami sú dve humoresky BásniciPríbeh o básni (texty príbuzné Vilikovského Kúcanského trilógii), burleskným scherzom je Alkoholická poviedka a najzávažnejším a zároveň najrozsiahlejším textom je titulná poviedka Telegram, z ktorej popri irónii vystupujú aj tóny melanchólie.

Na záver opäť trochu nefér poznámka: ak by som mal niekomu odporučiť niektorú z minuloročných slovenských kníh, pred trochu nevýrazným Telegramom by som dal prednosť odvážnejšiemu a riskujúcejšiemu Vlastnému životopisu zla.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: